Sony Xperia Z1 oraz Sony Xperia Z1 Compact – świetne aparaty fotograficzne.

Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1 i Sony Xperia Z1 Compact

Owe telefony to niczym niewyróżniająca się niższa-średnia półka. Zwłaszcza teraz, gdy od ich premiery minęło ponad 3 lata. W tekście prezentujemy specyfikację i charakterystykę tych smartfonów i podpowiadamy, czy możliwa jest samodzielna naprawa ich ekranów.

Charakterystyka i skrócona specyfikacja smartfonów Sony Xperia Z1, Z1 Compact

Jak przystało na nadgryziony zębem czasu sprzęt ze średniej półki cenowej, jego podzespoły nie są już pierwszej świeżości. Niemniej, smartfony z serii Xperia Z1 nadal mogą konkurować zarówno z low-endami, jak i gorzej doposażonymi mid-range’owymi urządzeniami. Poniżej prezentujemy ich skrócone specyfikacje.

Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

Sony Xperia. Na zdjęciu potocznie zwana zet jedynka.

Protoplasta serii Z1. Sprzęt ten wyświetla treści na 5-calowym ekranie TFT oferującym rozdzielczość na poziomie 1080 x 1920 pikseli. Ich zagęszczenie na cal wynosi 441 ppi. Ekran wkomponowany został w nieco przestarzałą designersko bryłę. Wewnątrz tejże bryły znalazło się miejsce dla procesora Qualcomm Snapdragon 800 8974AA, który posiada cztery rdzenie taktujące z częstotliwością 2.2 GHz. CPU wspierany jest przez zintegrowany układ graficzny Adreno 330. Jak przystało na starszego średniaka, w ramach pamięci zainstalowano 2 GB RAMu i 16 GB pamięci wewnętrznej.

Zdjęcia zrobimy 20,7 Mpix aparatem głównym Sony IMX220 posiadającym dodatkowo AF i EIS, a także doświetlenie LED. Selfie z kolei wykonamy 2 Mpix kamerką przednią Sony IMX132. Łączność realizowana jest przez Bluetooth 4.0, Wi-Fi w standardzie ac, NFC, GPS i port USB 2.0. Wszystko top czerpie energię elektryczną z litowo jonowego akumulatora o pojemności 3000 mAh. Nad całością czuwa starutki preinstalowany system Android 4.2 Jelly Bean.

Sony Xperia Z1 Compact

Sony Xperia Z1 Compact

Sony Xperia Z1 Compact.

Mniejszy wariant Xperii Z1. Model Compact wyposażony został – oczywiście – w mniejszy 4,3-calowy ekran IPS TFT prezentujący treści w rozdzielczości 720 x 1280 pikseli. Ich zagęszczenie wynosi nieco mniej, bo 342 ppi. Moc obliczeniowa dostarczana jest przez ten sam procesor – czterordzeniowego Snapdragona 800 z zegarem na poziomie 2.2 GHz i Adreno 330 na pokładzie. Kwestia pamięci również wygląda identycznie – 2 GB RAM/16 GB ROM.

Z tyłu znalazło się miejsce dla aparatu Sony IMX220, natomiast z przodu dla aparatu Sony IMX132 – są to te same obiektywy, które zastosowano w zwykłej Xperii Z1. Producent zdecydował się na umieszczenie akumulatora o pojemności 2300 mAh. Preinstalowany system to Android 4.3 Jelly Bean.

Ekran w smartfonach Sony Xperia Z1, Z1 Compact

Ekrany w serii Xperia Z1 to klasyczne wyświetlacze IPS TFT. Oferują one odpowiednie kąty widzenia, dosyć dobre odwzorowanie gamutu barw, wysoki kontrast dynamiczny i statyczny, a także całkiem nieduże zużycie energii elektrycznej. Poza tym są bardzo tanie w produkcji i powszechnie stosowane w smartfonach z niższej i średniej półki cenowej.

Czy możliwa jest samodzielna naprawa ekranu w telefonach Sony Xperia Z1, Z1 Compact?

Możliwość samodzielnej naprawy wyświetlacza, digitizera lub szybki uzależniona jest od sposobu przytwierdzenia szybki do ekranu w smartfonie. Producenci stosują dwie metody. Pierwsza z nich polega na przyklejeniu szybki na całej powierzchni do wyświetlacza. W takiej sytuacji samodzielna naprawa ekranu jest niemożliwa. Wiąże się to z tym, że nie będziemy w stanie rozdzielić komponentów ekranu bez fachowej wiedzy i dostępu do specjalistycznych narzędzi. W serwisie ismartfon.pl mamy odpowiedni sprzęt i doświadczenie do wymiany samej szybki w telefonie Sony.

Druga metoda połączenia szybki z wyświetlaczem opiera się na przyklejeniu jej wyłącznie na krawędziach do wyświetlacza. Jeżeli mamy do czynienia ze smartfonem z tak zamocowanym ekranem, jego wymiana lub samodzielna naprawa nie sprawi nam żadnych problemów.

Smartfony Sony Xperia Z1 i Z1 Compact posiadają ekrany klejone na całej powierzchni, wobec czego ich samodzielna naprawa bez dostępu do odpowiednich narzędzi jest niemożliwa. Jeżeli chcesz wymienić lub naprawić szybkę w swoim urządzeniu, zgłoś się do ismartfon.pl. Oferujemy szybką i tanią usługę wysyłkowej naprawy smartfonów w systemie door to door.

Realizujemy naprawy z całej Polski. Najwięcej telefonów otrzymujemy z: Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Lublina ale również z innych lokalizacji.