Alcatel One Touch Idol.

Alcatel Seria One Touch Idol 3 5,5 4,7 Idol 4 I 4s

Specyfikacja telefonów, a także naprawa ekranu.

Alcatel One Touch Idol to doskonale przyjęta seria low-endowych smartfonów z ambicjami. Przyzwoite parametry, elegancki design i stosunkowo niezłe materiały sprawiają, że telefony z rodziny One Touch Idol stały się popularnymi niskobudżetowcami.

Rodzina smartfonów One Touch dzieli się obecnie na serię 3 – w której skład wchodzą dwa urządzenia z ekranami o przekątnych 4,7 i 5,5 cali. Seria 4 to z kolei OneTouch Idol 4 i nieco lepiej doposażony 4S. Poniżej prezentujemy ich krótką charakterystykę i skróconą specyfikację.

Charakterystyka i skrócona specyfikacja Alcatel One Touch Idol

Alcatel doskonale wpasował się ze swoimi nowymi urządzeniami w rynek. Telefony stanowią atrakcyjną alternatywę dla drogich urządzeń klasy premium, jednocześnie reprezentując sobą wysoką średnią półkę jakościową.

Alcatel One Touch Idol 3 4,7

Smartfony z serii 3 wbrew pozorom nie różnią się wyłącznie wielkością ekranu. Zacznijmy od mniejszego wariantu. Idol 3 4,7 wyposażony jest w 4,7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 720p. Serce smartfona stanowi czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 410 wspierany przez nieco skromne 1,5 GB pamięci operacyjnej. Pamięć wewnętrzna wynosi 16 GB.

Za zdolności fotograficzne odpowiada 13 Mpix aparat Sony z przesłoną f/2.0. Aparat przedni może pochwalić się 5 Mpix matrycą. Całością zarządza Android 5.0 Lollipop, a wszystko zasila akumulator o przyzwoitej pojemności 2000 mAh.

Alcatel One Touch Idol 3 5,5

Większy telefon z serii Idol 3. Wyposażony jest w odpowiednio lepsze podzespoły. Znajdziemy tu 5,5-calowy ekran IPS o dwukrotnie większej rozdzielczości – 1080p. W ramach CPU użyto niskobudżetowego, ośmiordzeniowego Qualcomm Snapdragona 615. Pamięć operacyjna wynosi 2 GB. Producent zaimplementował również lepszy aparat przedni – 8 Mpix, a także pojemniejszy akumulator – 2910 mAh.

Alcatel One Touch Idol 4

Alcatel One Touch Idol 4 dzięki swoim podzespołom celuje w nieco wyższą półkę cenową. Znajdziemy tu 5,2-calowy ekran IPS oferujący rozdzielczość 1080p (Full HD). Producent zastosował również nieco lepszy, ośmiordzeniowy procesor – Snapdragona 617, który współpracuje z 3 GB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna to skromne 16 GB.

Zdjęcia zrobimy 13 Mpix aparatem głównym lub przednią, 8 Mpix kamerką. Znalazło się również miejsce dla nowszego Androida 6.0 Marshmallow. Dziwić może nieco skromny akumulator o pojemności 2610 mAh.

Alcatel One Touch Idol 4S

Tutaj bez wątpienia mamy do czynienia z high-endowym sprzętem. Użytkownik może oglądać treści na 5,5-calowym ekranie AMOLED o rozdzielczości 1440p (QHD). Nad wydajną pracą czuwa Qualcomm Snapdragon 652 (rdzenie: 4x 1,8 i 4x 1,4 GHz). Pamięć RAM wynosi 3 GB, natomiast pamięć wewnętrzna została podwojona do 32 GB.

Alcatel w Idolu 4S zdecydował się na zainstalowanie lepszego aparatu głównego o matrycy 16 Mpix. Kamerka przednia – tak, jak w Idolu 4 – posiada 8 Mpix matrycę. Całość zasila 3000 mAh akumulator.

Ekran w smartfonach Alcatel One Touch Idol

Urządzenia z serii Alcatel One Touch Idol wyposażone są w wyświetlacze IPS TFT. Wyjątek stanowi Idol 4S, w którym znajdziemy nowszy ekran AMOLED. Za ochronę wyświetlacza w każdym smartfonie Alcatel One Touch Idol odpowiedzialna jest warstwa ochronna Asahi Dragontrail. Jest to coraz chętniej wykorzystywana przez producentów smartfonów szybka produkowana przez Chińczyków. Asahi Dragontrail wytrzymuje punktowy nacisk do 6 kg oraz próby zadrapania metalowymi przedmiotami i stanowi poważną konkurencję dla Gorilla Glass.

Ekrany IPS TFT to typowe wyświetlacze wykorzystywane w smartfonach. Ciekłe kryształy w tych wyświetlaczach poruszają się równolegle do powierzchni ekranu. Wewnątrz znajdują się aktywne tranzystory TFT. Tranzystory sprawiają, że ekran nie jest w stanie prawidłowo odwzorować czerni, odznacza się niskim kontrastem, a także prezentuje słabo nasycone barwy. Dużą zaletą tranzystorów TFT jest natomiast duża energooszczędność.

Ekran AMOLED to nowsza i atrakcyjniejsza technologia. W tego typu ekranach za emisję światła odpowiedzialne są związki organiczne, przez które przepływa impuls elektryczny. W przypadku AMOLEDów tranzystory umieszcza się na płycie backplane. Ekran AMOLED oferuje żywe, mocno nasycone kolory, doskonale odwzorowuje czerń i posiada wysoki kontrast – zarówno dynamiczny, jak i statyczny.

Czy możliwa jest samodzielna naprawa ekranu w telefonach Alcatel One Touch Idol?

Obecnie wyróżnia się dwie metody przytwierdzania ekranów do wyświetlaczy. Jedną z nich jest klejenie po całej powierzchni, drugą natomiast klejenie wyłącznie po brzegach. W przypadku, gdy w smartfonie ekran i wyświetlacz są ze sobą spajane wyłącznie na brzegach, wówczas możliwa jest samodzielna naprawa ekranu.

Niestety w smartfonach Alcatel One Touch Idol 3 i 4 ekran z wyświetlaczem klejone są na całej powierzchni, wobec czego niemożliwa jest samodzielna naprawa bez specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy.

Jeżeli masz problem z uszkodzonym ekranem w smartfonie Alcatel One Touch 3 lub 4 – skorzystaj z pomocy ismartfon.pl. Wymienimy pęknięty ekran w niecałe 3 dni. Wystarczy, że wypełnisz formularz, jednocześnie składając u nas zamówienie. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak to działa.